هوش مصنوعی

هوش مصنوعی که کرونا را بدون تست تشخیص می‌دهد

بر اساس مقاله جدیدی که در مجله Nature Medicine منتشر شده است محققان در دانشگاه کینگز کالج لندن و مرکز مطالعات پزشکی ZOE موفق به توسعه هوش مصنوعی شده‌اند که با استفاده از علائم بیماری قادر به تشخیص و پیش‌بینی وجود بیماری کرونا در فرد است.

این مدل هوش مصنوعی داده‌های به‌دست‌آمده از معاینه افراد را با علائم گزارش شده قبلی از این بیماری مقایسه می‌کند. محققان می‌گویند که این برنامه کمک بزرگی در تشخیص و پیشگیری از گسترش این بیماری در مناطقی که دسترسی محدودی به پکیج‌های تست کرونا دارند می‌کند. این پروژه در برخی مراکز کلینیکی ایالت متحده آمریکا و بریتانیا در دست اجراست.

بیش از ۳.۳ میلیون کاربر این برنامه را دانلود کرده و در حال ثبت احوال روزانه خود در این برنامه هستند. کاربران در صورت دیدن علائم این بیماری در خود، اعم از سرفه، تب، بی‌حوصلگی و خستگی و یا از دست‌دادن قدرت بویایی یا چشایی معروف به آنوسمی ۱ به برنامه گزارش خواهند داد. اطلاعات به‌دست‌آمده از این پژوهش نشان می‌دهد که علاوه بر علائمی مانند تب و سرفه که در بین بیماران شایع بود، دو سوم کاربرانی که تست کرونا آن‌ها مثبت بوده دارای آنوسمی بودند. در نتیجه آنوسمی می‌تواند علامت قابل اطمینان‌ تری در تشخیص کرونا باشد.

محققان داده‌های به‌دست‌آمده از ۲.۵ میلیون از این کاربران که وضعیت سلامتی خود را به‌صورت مستمر و روزانه ثبت می‌کردند، تحلیل کردند. از این میان، داده‌های یک سوم افراد بروز علائم کرونا را در فرد گزارش می‌داد. از میان این افراد، ۱۸ هزار و ۳۷۴ نفر تست کرونا را داده بودند که جواب آزمایش ۷ هزار و ۱۷۸ نفر، یعنی حدود ۳۹ درصد ، مثبت بود.

این پژوهش به دنبال تشخیص علائم رایج در هنگام ابتلا به این بیماری با استفاده از بررسی داده‌های کاربران است. محققان این پروژه هشدار دادند که علاوه بر تب و سرفه که در بین بیماران سرماخوردگی شایع است، کرونا علامت جدی دیگری را هم دارا است. از دست‌دادن قدرت بویای و چشایی از جمله علائمی بود که در گزارش دو سوم افرادی که تستشان مثبت بود وجود داشت. این پژوهش نشان داد که از دست‌دادن حس بویایی و چشایی علامت قوی‌تری برای تشخیص این بیماری است.

محققان یک مدل ریاضی با استفاده از این داده‌ها طراحی کردند که با دقت ۸۰‌ درصد می‌تواند وجود بیماری کرونا را در یک شخص پیش‌بینی کند. این داده‌ها بر اساس جنسیت، سن و وجود چهار علامت شایع این بیماری یعنی سرفه شدید و مستمر، آنوسمی، خستگی و بی‌اشتهایی دسته‌بندی شده‌اند. با اعمال این مدل بر روی داده‌های گروه هشتصد هزار‌نفره که علائم این بیماری را گزارش کرده بودند، پیش‌بینی شد که حدود ۱۷.۴۲ درصد (کمتر از یک‌پنجم) از این افراد به بیماری کرونا مبتلا باشند.

محققان پیشنهاد کرده‌اند که ترکیب این هوش مصنوعی با یک برنامه کاربردی، ما را قادر خواهد ساخت تا وجود این ویروس در بدن افراد را در هنگام بروز علایم اولیه آن تشخیص دهیم و تلاش‌های مورد نیاز را برای مداوای آن افراد در مناطقی که این ویروس شایع شده است به کار بگیریم.

پروفسور Tim Spector از محققان دانشگاه کینگز کالج لندن می‌گوید: «پژوهش‌ها نشان می‌دهد که آسومنی از علائم اصلی این بیماری است و باید در غربالگری روزانه مد نظر قرار گیرد. ما به‌صورت جدی به دولت‌ها و سازمان‌های بهداشت توصیه می‌کنیم تا این اطلاعات را به‌صورت گسترده به گوش مردم برسانند تا در صورت ظاهر شدن هر گونه علامتی از این بیماری، به‌خصوص آنوسمی، از راهنمایی‌ها استفاده کرده و خود را قرنطینه کنند.»

  1. anosmia[]
منبع
Neuroscience News Science Magazine
برچسب ها

آیدین احمدی

دانشجوی کارشناسی مهندسی کامپیوتر دانشگاه تبریز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن